مجيد کريمي



طرح درس علوم تجربي ششم دبستان | آشنايي با مراحل کاغذ سازي


علوم تجربي ششم دبستان


آشنايي با مراحل کاغذ سازي.

اهداف جزئي
مواد استفاده در خانه کاغذسازي را بشناسد.
با ويزگي¬هاي آهن به عنوان يکي از مواد استفاده شده در کارخانه کاعذسازي آشنا شود.
با کاربرد اهن آشنا شود.
دلايل استفاد از اهن در کارخانه کاغذ سازي را درک کند.
به صرفه¬جويي در کاغذ و مواظبت از کتاب و دفتر¬هاي خود علاقه نشان دهد.
اهداف رفتاري دانش¬آموز بتواند:
در گروه مشارکت خوبي داشته باشد.
به درستي آزمايشات را انجام دهد.
مراحل کار خود را براي معلم و دانش¬اموزان توضيح دهد.
بتواند به يک نتيجه¬گيري صحيح از امجام آزمايشات دست يابد.

روش تدريس کاوشگري- سخنراني- پرسش و پاسخ
وسايل کمک آموزشي ماژيک – کتاب -وايت برد
ايجاده انگيزه تصاويري از آهن را به ديوار بزنيد- و در ابنتداي کلاس آيه¬ي 25سوره¬ي حديد را که در مورد آهن و ويژگي¬هاي آن است را بخوانيد و بگوييد بيايد ويژگي هاي ديگر اين ماده گرانبها که قران هم در مورد ان صحبت کرده است بيشتر آشنا بشويم.
ارزشيابي تشخيصي چندمورد از ويژگي هاي آن را نام ببريد.

ارائه درس
مرحله اول برخورد با موقعيت مسئله دار: انجام آزمايش – وسايل آزمايش را از قبل آماده مي کنيم و در اختيار گروه¬ها قرار دهيم . بعد از توضيحات لازم از آنها مي خواهيم که به انجام آزمايشات بپردازند.
مرحله دوم: از دانش¬آموزان مي¬خواهيم پيرامون آزمايشات ارائه شده سوالاتي مطرح کنند که پاسخ آنها (بلي) يا (خير) و يا يک عبارت کوتاه باشد.
دانش¬آموز: آيا آهن ته نشين مي¬شود؟
معلم: نمي دانم سوال ديگري بپرسيد؟
دانش¬اموز:آيا چوب ته نشين مي¬شود؟
دانش¬آموز: آيا قاشق چوبي روي قاشق آهني خراش مي اندازد؟
و سوالات مشابه ديگر که به آزمايشات مربوط باشد.
مرحله سوم: پس از مطرح نمودن سوالات،وقت آن است که دانش¬اموزانن پاسخ هاي احتمالي را ارائه دهند(فرضيه سازي) سوالات خوب و فرضيه (پاسخ هاي احتتمالي ) را پاي تابلو مي¬نويسيم
مرحله چهارم: بايد در مورد درستي يا نادرستي فرضيه¬ها تصميم گيري کنيم.آزمون فرضيه ها اين کار به اطلاعات بيشتري نياز دارد و بايد بيشتر در گروه ها م کنند ممکن است دانش¬آموزان بخواهند آزمايشات مشابه ديگري را انجام دهند مثلا يک تکه آهن را از بالا پرتاب کنند و ببينند چه اتفاقي براي آن مي افتد .
مرحله پنجم: پس از جمع آوري اطلاعات و انجام آزمايشات فرضيه¬هاي درست مورد تاييد قرار گرفته و بايد مراحل کار خود را توضيح دهند(مشاهده،پرسش، فرضيه ،آزمون فرضيه و نتيه گيري) در پايان از دانش آموزان مي خواهيم که ديگر ويژگي هاي آهن را بيان کنند.

ارزشيابي پاياني
دانش¬آموزز بايد بتواند ويژگي ها ي اهن را بيان کنند.
بايد توضيح دهد که چرا در کارخانه ها از اهن استفاده مي شود.

خلاصه و جمع بندي
نتيجه گيري:
ابتدا از دانش¬آموزان مي خواهيم که خلاصه درس را بيان کنند. سپس معلم خودش نکات مهم را اگر دانش¬آموزان اشاره نکردند را بيان مي¬کند:چون آهن بسيار محکم است و به راحتي به صورت ورقه هاي مفتولي در مي¬آيد در کارخانه مورد استفاده قرار مي¬گيرد و همچنين نسبت به ديگر فات فراوان تر است و هزينه ي استخراج اش هم کمتر است. در کارخانه ديگ هاي خمير سازي،غلتک ها و سرند از آهن درست شده است.
بازيافت يک فعاليت مناسب براي حفظ محيط زيست براي نسل هاي آينده است و خداوند مهربان آن را به راحتي در اختيار بندگانش قرار داده است وظيفه ي ما اين است که قدر نعمات خداوند را بدانيم در صرفه جويي انها کوشا باشيم

تعيين تکليف
چه مي توان از زنگ زدن وسايل کارخانه مثل غلتکها و . جلوگيري کرد تحقيق کنيد.


 


مجيد کريمي دبستان شهيد داريوش بينش شهرستان فرديس استان البرز


 


 













سرنوشت دفترم- تفکر استقرايي

















نام کتاب: علوم تجربي    پايه: ششم       مقطع: ابتدايي      موضوع: سرنوشت دفتر من(ص 152)


زمان پيش بيني شده: 60دقيقه   محل تدريس: کلاس درس     تعداد فراگيران: 20نفر


روش تدريس: تفکر استقرايي     نام مدرس:



هدف کلي:



آشنايي فراگيران با کاغذ


اهداف جزئي:


با مفهوم الگوي درست مصرف آشنا شوند.


فاجعه بزرگ جنگل زدايي را درک کنند.


با موارد جايگزين کاغذ آشنا شوند.


اهداف رفتاري:


يک کار دستي از کاغذهاي باطله بسازند.(مهارتي)


موارد استفاده کاغذ در زندگي را نام ببرند.(مهارت ذهني)


به زيبايي هاي خلقت پي برده و شکرگزار باشند.(نگرشي)


راهکارهايي براي ساخت کاغذ به جز چوب ارائه دهند.(راهبرد شناختي)


راهکارهايي را براي صرفه جويي در مصرف کاغذ بيان کنند.(راهبرد شناختي)


وسايل مورد نياز:


کاغذ هاي باطله مچاله شده-گچ


رفتار ورودي:


سلام و احوال پرسي از همه دانش آموزان-حضور و غياب از تک تک دانش آموزان و نگاه کردن به چهره آنها.


ارزشيابي ورودي:


بچه هاي عزيزم يادتون هست کلاس چهارم که بودين در مورد چوب و استفاده آن در زندگي بحث کردين.


معلم: مريم جان شما بگو آيا چوب انرژي دارد يا نه؟  مريم: بله  معلم :آفرين عزيزم


معلم: سارا جان از چوب چه استفاده هايي ميشه کرد؟


سارا: در قديم براي پختن غذا – براي گرم کردن-       معلم: آفرين درست گفتي.


ارزشيابي تشخيصي:


خوب حالا شما ميدونين کاغذ از چي درست ميشه؟


گروهبندي:


دانش آموزان را به 5 گروه 4 نفري تقسيم ميکنيم.


1-درخت زيبا.2-کاغذ.3-مداد آبي.4-دفتر.5-جنگل سبز


ايجاد انگيزه:


قبل از اينکه دانش آموزان وارد مدرسه شوند داخل کلاس ميرويم و کاغذ هاي باطله مچاله شده را در کف زمين يا روي ميزها ميريزيم. پس از ورود آنها متعجب ميشوند و معلم با ناراحتي از بچه ها ميپرسد چه کسي اين کاغذ ها را در اينجا ريخته؟


اجراي تدريس:


گام اول: تکوين مفهوم: بچه هاي عزيزم ميدونين که اين کاغذ ها خيلي ارزش دارن و زحمت زيادي براي تهيه اونها کشيده شده.


الف)فهرست کردن مطالب: حالا هر کدوم از شما فکر کنيد و بنويسيد که چه استفاده هاي ديگري از کاغذ ميکنيم.


زهرا: ما روي کاغذ مينويسيم و کتاب ميخوانيم.


پروين: ديوارهاي خانه ما از کاغذ ديواري پوشانده شده.


سارا: مادر من موقع شيريني پزي از کاغذ روغني استفاده ميکند.


فاطمه: در خيابانها براي تبليغات از کاغذ استفاده ميکنند.


مريم: پدرم رومه ميخواند و رومه روي کاغذ چاپ ميشود.


ليلا: در سبزي فروشي و ساندويچي از کاغذ استفاده ميشود


. . . .


ب)گروهبندي: معلم جملات بررسي کرده و با کمک دانش آموزان آنها را بر اساس تفاوتها و شباهت ها در دو دسته تقسيم بندي ميکنند. اين مرحله در گروه انجام ميشود.


ج)عنوان دهي: از دانش آموزان ميخواهيم عنواني براي هر دسته انتخاب کنند.


دسته اول: مصرف ضروري       دسته دوم : مصرف غير ضروري


گام دوم: تفسير مطالب


الف) تشخيص و تعيين جنبه هاي شاخص: حالا بچه هاي عزيزم چه تفاوتي بين اين دو دسته وجود دارد؟ دانش آموزان: دسته اول بايد از کاغذ استفاده بشه و جايگزين ديگري ندارد ولي دسته دوم ميتوانيم از وسايل ديگري استفاده کنيم.


ب و ج)کشف روابط و استنباط کردن: در تابلوي کلاس جدولي ميکشيم در ستون عمودي موارد استفاده کاغذ را مينويسيم و در ستون افقي نحوه استفاده درست و نا درست آنها را مينويسيم و با علامت + و- مشخص ميکنيم.





















































 جمله هامصرف درستمصرف نا درست
1نوشتن روي کاغذ و کتاب+_
2کاغذ ديواري خانه ها_+
3تبليغات_+
4سبزي فروشي و ساندويچي+_
5رومه+_
6کاغذ شيريني پزي_+
7تهيه کار دستي از کاغذ هاي تميز_+

گام سوم: کاربرد اصول


الف)پيش گويي نتايج: حالا با هم در گروه م کنيد و بگوييد آن دسته از مصارف کاغذ که اسراف به شمار مي آيند چه جايگزيني ميتوان براي آنها يافت؟


کاغذ ديواري خانه ها: گچ يا سراميک


تبليغات: استفاده از تابلو هاي الکترونيکي


کاغذ شيريني پزي: آلومينيوم


تهيه کار دستي از کاغذ هاي تميز: ساختن کار دستي با کاغذ هاي باطله و دور ريختني


ب)توضيح پيش گويي ها: بچه هاي عزيزم در مصرف دسته اول هم بايد صرفه جويي کنيم مثلا روز نامه به اندازه متقاضيان چاپ شود يا از دو طرف کاغذ براي نوشتن استفاده کنيم و کتابهاي الکترونيکي توليد کنيم تا درختان کمتري قطع بشه چون قطع درخت باعث از بين رفتن جنگل ها ميشود.


ج)تصديق پيشگويي ها :بچه هاي باهوش حالا چرا بايد در مصرف کاغذ صرفه جويي کنيم؟


بچه ها: تا درختان کمتري قطع بشه


معلم: آفرين حالا با اين کار ما شکر نعمتهاي خدا رو به جا آورديم و قدر اونها رو ميدانيم.


رفع نقص مرور درس: بهتره براي جلوگيري از تموم شدن جنگلها کاغذ هاي باطله رو در سطل زباله هاي جداگانه بريزيم و همچنين درخت بکاريم.


ارزشيابي پاياني:


با کمک گروه با کاغذ هاي مچاله شده که در کف کلاس ريخته شده کار دستي درست کنيد.


ارائه تکليف خلاقانه:


براي ساختن کاغذ از چه چيز هايي به جز چوب استفاده کنيم؟





مجيد کريمي دبستان شهيد داريوش بينش شهرستان فرديس استان البرز


طرح درس زنگ علوم ششم درس اول



مشخصات کلي


کتاب :علوم تجربي              عنوان درس :زنگ علوم                زمان :40 دقيقه


پايه:ششم                             محل تدريس کلاس                   تعداد فراگيران :30


چيدمان صندلي :گروهي                                              روش تدريس :بحث گروهي


اهداف کلي


1:بالا بردن ميزان دقت دانش آموزان در هنگام مواجه شدن با پديده هاي طبيعي و بررسي علل ها و پيامد هاي آن


2:حيطه شناختي : دانش آموزان شناخت پيدا کنند به مفهوم شهاب سنگ و اينکه در اثر بر خورد با زمين چه پيامدي دارد .


3:مهارت ذهني :نوان مقايسه فرورفتگي هاي ايجاد شده در هر بار پرتاب تيله از ارتغاع هاي متفاوت


4: مهارت رواني حرکتي :دانش آموزان بتوانند آزمايش ها را انجام دهند .


شيوه


تدريس


اين درس چندين روش دارد که از ميان انها بنده بحث گروهي را انتخاب کردم.


بارش مغزي و پرسش پاسخ


رسانه


آموزشي


پاور پوينت ،خاک ،گچ ،آب، ظرف،تيله يا سنگ ،خط کش


کار هاي مقدماتي


معلم با خوشرويي وارد کلاس مي شود و با دانش آموزان سلام و احوال پرسي مي کند؛ پس از حضور و غياب سوالاتي از سال قبل را به دانش آموزان مي دهد ؛تا به انها جواب بدهند .


ارزش يابي تشخيصي


 


معلم سوالاتي را سال هاي قبل که مربوط به درس مي باشد ؛به گروه ها مي دهد ،تا در گروه به انها جواب بدهند –سپس سوال ها را روي تخته نوشته و سه تا دانش آموز را از گروه هاي مختلف آورده و به دو تا انها گفته که به سوال ها با هم فکري جواب بدهند و نفر سومي بايد ببيند که انها سوال ها را درست جواب داده اند يا نه .



  • فرضيه سازي


براي ايجاد زمينه ازمايش زير را به همراه دانش اموزان انجام داده و از انها مي خواهيم که انرا با تصوير اول فصل ربط داده و درباره ان توضيح دهند .


آزمايش: سه تا ظرف پلاستيکي را بر مي داريم و انها را شماره گذاري مي کنيم ؛سپس سه چهارم حجم هر ظرف را به ترتيب و به طور جداگانه آب ،خاک و گچ مي ريزيم و به گروه هاي مختلف مي گوييم ؛که اين آزمايش را با تيله هاي مختلف و از ارتفاع هاي مختلف انجام دهند و هر انچه را که مشاهده مي کنيد بنويسيد .


 


اجراي درس جديد


پس از اينکه دانش آموزان توضيحات خود را در رابطه با آزمايش نوشتند کتاب را باز مي کنيم و تصويرر اول فصل را به انها نشان مي دهيم و از انها مي پرسيم با توجه به ازمايشي که انجام دادند ؛بگويند اگر در سطح خشکي کره زمين را ظرف پلاستيکي حاوي خاک در نظر بگيريم و تيله را شهاب سنگ بگيريم ،هنگامي که شهاب سنگ به سطح زمين برخورد مي کند ،چه اتفاقي مي افتد و هم چنين اگر زمين را ظرف حاوي اب و گچ در نظر بگيريم چه اتفاقي مي افتد ؛از دانش اموزان مي خواهيم که فرضيه هاي خود را بنويسند و ان را گزارش دهند .


 


جمع بندي و نتيجه گيري


خب بچه ها همين طور که مي دانيد درس امروز ما در مورد شهاب سنگ ها بود ،مي دانيد که شهاب سنگ چيست ،سنگ هايي که از اسمان به زمين برخورد مي کنند هستند .


در واقع همه اجرام در حال حرکت در فضا به زمين مي افتد شهاب سنگ ناميده مي شوند .


ارزشيابي تکويني


در پايان تدريس براي اطمينان از يادگيري سوالات زير را پرسيده و از انها بخواهيد که به سوالات جواب دهند .


شهاب سنگ چيست ؟و در اثر برخورد با زمين چه اتفاقي مي افتد؟


 


مجيد کريمي دبستان شهيد داريوش بينش شهرستان فرديس استان البرز


 



عنوان: سفر به اعماق زمين


کتاب: علوم تجربي                                       مقطع و پايه: ششم ابتدايي


زمان: 45 دقيقه                                         محل تدريس: آزمايشگاه


روش تدريس: کاوشگري                                تعداد فراگيران: 20 نفر


اهداف کلي:


سفر به اعماق زمين ادامه مطلب.


آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

رازها و نکات زیبایی salemziba664 4176134 شرکت خدمات نظافتی ره پاکان بهترین سایت معرفی کتاب درحوزه مهندسی برق گرایش قدرت شورای دانش آموزی مدرسه ی ما زندگي آرام مطالعات اجتماعی fanoosivcte